نشانه های وجود اصالت ایرانی در دکوراسیون داخلی

  • تاریخ انتشار : 2018/03/13
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

نشانه های وجود اصالت ایرانی در دکوراسیون داخلی

 

در عصر امروز بازار لوازم و تجهیزات دکوراسیون داخلی بسیار گرم و پررونق است و طرفداران زیادی دارد.

این روزها افراد بهدنبال لوازم خاص زیادی برای استفاده در قسمت های مختلف منزل خود و همچنین اعمال تغییراتی در نوع طراحی دکوراسیون داخلی خانه های خود هستند، اما انگار در این میان کمبودی حس میشود، با وجود انبوه تجهیزات و کلکسیون های داخل منزل باز هم متوجه چیزی که جایش در خانه ها خالی است نمی شویم.

شاید این کمبود در معماری های قدیمی، در آن خانه های سنتی پدربزرگ و مادر بزرگ حس نمی شد، اگر به دکوراسیون داخلی در آن زمان ها دقت کنیم متوجه سادگی و اصالت آنها می شویم، در واقع چیزی که در زمان حال از کمبود آن در دکوراسیون داخلی خود رنج می بریم، وجود رد پایی از اصالت ایرانی است.

متاسفانه با تغییر ذائقه ایرانی ها به تدریج فرهنگ اصیل ایرانی دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده است. شاید آن اصول و شاخصی که آن زمان، گذشتگان ما به آن اهمیت می دادند (و همان بود به به فرهنگ اصیل ایرانی باز می گشت) در جامعه ی امروز دیگر معیار مناسبی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل به حساب نمی آید.

همانطور که تصور ذهنی برخی از افراد حال حاضر درباره خانه های سنتی آن زمان، خانه هایی با ساخت غیر اصولی و طراحی بدون روح میباشد که برای همه افراد هم دلپسند نیست.

سنت ایرانی و دکوراسیون داخلی
با این وجود هر جامعه باید سعی در حفظ فرهنگ و اصالت خود داشته باشد و لازمه این محافظت ،توجه به همه ی المان ها از جمله دکوراسیون داخلی خانه ها است. به این سبب شاید بهتر باشد بیشتر از “طراحی دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی” استفاده کنیم. این که فرهنگ و معماری غربی به فرهنگ اصیل ایرانی تزریق شده، غیر قابل انکار است اما با این وجود می توان در عین حال که دکوراسیون خانه های امروزی بر اساس همان قواعد بیگانه طراحی و معماری شده اند، از مشخصه های خاص و ویژه ای نیز که نشانگر و یاد آور اصالت و سنت ماست در طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده کرد.

این مشخصه ها می تواند یک تابلو فرش اصیل، یک نمد بافت که حاصل زحمت اقوام غیور ایل و عشایر است یا استفاده کردن از گلدان های خاطره انگیز خاتم کاری شده ی سفالی در کنار یک کاسه ی مینا کاری شده باشد.

همچنین استفاده از قطعه چوب های منبت کاری شده در دکوراسیون داخلی در کنار در های ارسی می تواند حس طراوت و تازگی چوب را به ساکنین خانه القا کند. طرح های چوبی روی روحیات و آرامش روان افراد تاثیر بسیار زیادی دارد که استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی تلفیق جالبی را به وجود می آورد. با توجه به اصول طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب طرح های فرش اصیل ایرانی در رنگ های متفاوت تا حد زیادی می تواند آن روح گمشده را به خانه ها باز گرداند.

ما می توانیم در عین حال که منزلمان بر روی قواعد و اصول طراحی، معماری شدهاست از المان هایی خاص و ویژه نیز که به خانه هایمان آن روح گمشده را بدمد، استفاده کنیم. ایده های بسیاری در ذهن خلاق ایرانیان برای تولید اینگونه نماد های سنتی که یاد و خاطره آن دوران را برای ما یادآوری میکند، وجود دارد. ظروف مسی که در بازار وجود دارد علاوه بر خاصیت های مفیدی که دارند، در کنج آشپزخانه خانه های امروزی  می تواند حس مطبخ های دلنشین قدیمی را به افراد القا کند یا دیوار های خشتی که برخی از افراد امروزه از آن برای ویلاهای خود استفاده می کنند ایده های خاص و جالبی هستند که دور از ذهن ولی متفاوت و امکان پذیر است.

در دکوراسیون داخلی بنا بر ذوق و سلیقه ی خود می توان برای پارچه های مبل یا در ابعاد کوچکتر به عنوان روکش کوسن ها نیز از طرح اصیل ایرانی استفاده کرد، طرح ها و نقش و نگار های فوق العاده ی ایرانی می توانند تا حدودی احیا کننده اصالت ایرانی در زندگی حال حاضر باشد.

 

دکوراسیون ویلا , طراحی رستوران مدرن بازسازی نمای ساختمان قدیمی , ویترین مغازه , طراحی منزل مسکونی , طراحی دکوراسیون اداری , طراحی دکوراسیون داخلی , طراحی داخلی مطب , طراحی داخلی طلا فروشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  نظرات