کمی درباره‌ی پل طبیعت

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

کمی درباره‌ی پل طبیعت

پل طبیعت، در سال‌های اخیر به عنوان نمادی از شهر تهران نام برده می‌شود. این پل در سه طبقه برای عبور عابران طراحی شده‌است. از نظر موقیت جغرافیایی، در عباس آباد و عرض اتوبان مدرس قرار گرفته و نقطه اتصال بوستان طالقانی در شرق و بوستان آب و آتش در غرب می‌باشد.
طراحی و معماری این پل به دست لیلا عراقیان انجام شده است. ساخت پل توسط شرکت نوسازی عباس آباد صورت گرفته است. در سال ۱۳۸۸ فراخوانی از سوی شرکت نوسازی عباس‌آباد در رسانه‌ها انتشار یافت که در آن طراحان ومهندسان را برای طراحی پل به مسابقه‌ای دعوت کرده بود. اما کارشناسان این شرکت نیز از مدت‌ها قبل دست‌به کار شده بودند و پژوهش‌ها و تحقیقاتی درباره‌ی خصوصیات و ویژگی‌های اولیه‌ی این پل انجام داده بودند. کار مطالعاتی این پروژه در سال ۱۳۸۸ و عملیات اجرایی آن در نیمه‌ی دوم سال ۱۳۸۹ آغاز گردید. سرانجام در سال ۱۳۹۳ این پل به بهره‌برداری رسید و افتتاح شد. مهندسان و کارشناسان شرکت نوسازی عباس‌آباد در طراحی این پل چند نکته را در اولویت قرار دادند. اولین و مهم‌ترین اولویت توجه به مسائل زیست محیطی بود.
نکته دوم اینکه این پل باید به گونه‌ای قرار می‌گرفت که به شاهراه‌های اصلی مانند بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت کاملا دید داشته باشد. درواقع محل قرارگیری پل بسیار مهم بود.

مشخصات سازه
طول این پل غیر خودرویی ۳۰۰ متر و وزن اسکلت آن ۲۰۰۰ تن است. دارای ۷۰۰۰ هزار متر مربع مساحت، ۴۰ متر ارتفاع و عرض متغیر بین ۶ تا ۱۳ متر است. بر روی بدنه‌ی اصلی این پل ۳ پایه قرار گرفته و ۱۴۰۰۰ برشکاری برای ساخت آن، به هم متصل شده است. بنای اصلی نیز با ۱۰۲ کیلومتر جوشکاری و ۶۲۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی، ساخته شده است. این پل الهام گرفته از پل‌های ایرانی مثل پل خواجو است. طراحی این سازه کاملا ارگانیک و سازگار با محیط زیست و طبیعت اطراف است. این دقیقا همان هدفی است که در ساخت پل در نظر گرفته شده بود. نمونه‌های مشابه این پل را در کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک، مالزی واسترالیا می‌توانیم ببینیم. در این پل تاکید زیادی بر فرم درختی ستون‌ها و پیوستگی بین دوفضای سبز شده است. از طرفی به فرآیند برشکاری، مونتاژ قطعات، نصب و جوشکاری نیز توجه خاصی شده است. مصالح به کاررفته در بنای پل بسیار مخصوص بوده و از بالاترین ضریب ایمنی و استحکام برخوردار است.
پیمانکار این طرح در انتهای پروژه اظهار کرد که این پل به گونه‌ای ساخته شده است؛ که در برابر انواع حوادث و بلایای طبیعی مقاومت خواهد کرد و حتی قادر به تحمل زلزله تا ۷ ریشتر است. عمر مفید این پل تا ۱۰۰ سال تخمین زده شده است. پل طبیعت در ۳ طبقه با ارتفاع‌های مختلف ساخته شده است. طبقه اول دارای ۱۴۵۰متر ارتفاع و طبقه‌های دوم و سوم نیز به ترتیب۲۸۷۰ و ۵۷۱ متر ارتفاع از سطح زمین دارند. برای طبقه‌ی سوم این بنا انواع مراکز تفریحی مثل: رستوران‌ها ، نمایشگاه‌ها، کافی‌شاپ و گالری‌های مختلف در نظر گرفته شده است. در روی پل مکان‌هایی برای نشستن و استراحت طراحی شده است. این مکان‌ها متناسب با دیگر قسمت‌های پل طراحی شده است.
امکانات
درطول پل فضاهایی با عملکردهای فرهنگی، تفریحی و گردشگری تدارک دیده شده که به عنوان مثال می توان به کافی شاپ، رستوران، کافه گالری و همچنین فضای سبز کار شده در پل اشاره کرد که در کنار انحنای بدنه مناظر زیبایی را به دست می دهد.
سازندگان
پل طبیعت یکی از ۷ پل ساخته شده در منطقه عباس‌‌آباد است. این پل در حقیقت یکی از پل‌های پروژه راه ابریشم است.از شرکت‌های سازنده و طراح این پل می‌توان شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا را نام برد که نظارت بر ساخت این پروژه را بر عهده داشته‌اند. سازنده‌ی تخصصی این پل هم گروه تخصصی شهیدرجایی می‌باشد.
جوایز
این پل علاوه بر این‌که خودش از شهرت خاصی در سطح جهانی است، معمار خود را هم در سطح بین المللی مشهور کرده است.
این پل جوایز زیادی را برای معماری و طراحی خود کسب کرده است. در سال ۲۰۱۵ پل اول از دیدگاه مردم و جزو ۵ پل برگزیده‌ی ۳۰۰ معمار جهان در مسابقه‌ی معمار شهری شد. سال ۱۳۹۲ سازه فولادی برتر شناخته شده و در سال ۱۳۹۳ برنده‌ی جایزه‌ی بین‌المللی خشت طلایی شد. در همین سال پل طبیعت در لیست ۶ پل برتر ایران جای ‌گرفت.

طراحی داخل ویلاطراحی رستوران سنتیبازسازی ساختمان قدیمیویترین جلوی مغازهدکوراسیون داخلیطراحی دکوراسیون داخلی اداریطراحی داخلیطراحی داخلی مطب دکتر دکوراسیون داخلی طلا فروشی

 

  نظرات