بناهای شیب دار

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

میس وندروهه یکی از طراحان معروف اروپایی است که در اواخر دهه‌ی ۳۰ میلادی به اوج شهرت و توانایی در حرفه‌ی طراحی رسیده‌بود. در سال ۱۹۲۷ میلادی که او به تازگی پروژه‌ی وایسنهوف در اشتوتگارت را به پایان برده بود و مشغول کار روی پروژه‌ی یاویون و برگزاری نمایشگاه بین المللی در بارسلونا بود، آقای فریتیز تاگندات هم برای طراحی ویلای شخصی‌اش به او مراجعه کرد. زمین آقای تاگندات روی تپه‌ای با شیب ملایم و ارتفاع نسبتا زیاد از سطح زمین در جمهوری چک قرار داشت.
خانم ون دروهه قبل از دیدن زمین مورد نظر وسواس زیادی برای پیدا کردن نیروی کار داشت، تا بتواند به خوبی ساخت این پروژه را پیش ببرند. اما پس از دیدن زمین خیالش کمی از این بابت راحت شد و چشم‌انداز و موقعیت آن را به کاملا سنجش و ارزیابی کرد.
طراحی این بنای زیبا از سال ۱۹۳۷ آغاز شد و با عملیات اجرایی آن تا سال ۱۹۳۰ طول کشید. سرانجام این پروژه در سال ۱۹۳۰ به آقای تاگندات تحویل داده شد.

موقعیت این بنای شیبدار
بنای این ویلای زیبا روی شیب تپه ساخته شده است. اگر در پایین تپه قرار بگیرید فقط سقف این بنای شیبدار مشاهده می‌شود. ساختمان بنا در دو طبقه ساخته شده است. در طبقه‌ی زیرین را پارکینگ قرار دارد و طبقه‌ی دیگر را بخش مسکونی شامل اتاق‌ها، سالن پذیرایی و… اشغال کرده‌است. طبقه‌ی همکف ای بنا فضای مناسبی برای فعالیت‌های مختلف است. این طبقه مجهز به فضای نشیمن، آشپزخانه، سالن غذاخوری و دفترکار است. در سالن پذیرایی ستون‌هایی استوانه‌مانند طراحی شده؛ که در طول روز، نور را انعکاس داده و فضا را روشن می‌سازد. آینه‌های به کار رفته در این ستون‌ها سبب می‌شود تا فضای خارجی خانه به خوبی در آن‌ها دیده شود. در طراحی راهروها از سبک سنتی بهره ‌گرفته شده است. این موضوع سبب شده تا تراس به باغ دید داشته باشد و اتاق‌ها نیز رو به جنوب باشند. مساحت این ویلا ۷۰۰ متر مربع است.
پنجره‌های به کار رفته در طراحی این بنای شیبدار به قدری شفاف است که فضای بیرون کاملا حس می‌شود. میس وندروهه طراحی فرم پنجره‌ها و درهای کشویی را خودش به عهده می‌گیرد. او حساسیت زیادی بر چگونگی تفکیک فضاهای داخلی و خارجی دارد.
جنس مصالح این بنای شیبدار بسیار مرغوب می‌باشد. این مصالح علاوه بر سادگی در تناسب کامل با وسایلی مثل: پرده‌ها و قالیچه‌ها هستند.
وسایل و تجهیزات
میس وندر روهه در طراحی بنا فقط به خود ساختمان اکتقا نمی‌کند بلکه وسایل به کار فته در آن نیز از اهمیت خاصی برای او برخوردار هستند. این موضوع تا حد زیادی به رشته‌ی تحصیلی او(طراحی صنعتی) بازمی‌گردد. تمامی وسایل لوکس این بنا نظیر: دستگیره‌های در، اتصالات فلزی، میزها، صندلی‌های راحتی و… با نظارت و طراحی میس وندر ساخته شده‌اند. طبقه‌ی پایین این ویلای مدرن که به عموان انبار هم استفاده می‌شود شامل انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تهویه ی هوا و سیستم‌های الکترونیکی است.
سرگذشت بنا پس از ساخت
در سال ۱۹۳۳ نازی‌ها مدرسه‌ی باوهاس را تعطیل کردند. مدیریت این مدرسه برعهده‌ی میس ون درو بود. او درسال ۱۹۵۰ به آلمان بازگشت.
خانواده‌ی آقای تاگندهات به دلیل یهودی بودن، بنای شیبدار را پس از اشغال کشورشان به‌دست هیتلر رها کردند و به ونزوئلا رفتند. در نیتجه این خانه به اشغال و غارت گشتاپو در آمد. پس از مدتی این ویلا به مدرسه رقص و سپس به بیمارستان کودکان تبدیل شد. در سال ۱۹۳۰ آقای تاگندهات این بنا را پس گرفت. انفجار بمب در سال ۱۹۴۴ آسیب جدی‌ای به این ساختمان وارد کرد. این خانه توسط دولت تعمیر و بازسازی شده و در حال حاضر این بنای شیبدار تبدیل به موزه و گالری شده است.

دکوراسیون داخل ویلا طراحی داخلی رستورانبازسازی ساختماندکوراسیون ویترین مغازهطراحی داخلی منزلدکوراسیون اداری مدرنشرکت طراحی داخلی , طراحی مطب دکتر , طراحی داخلی طلا فروشی

  نظرات