انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

 

انتخاب رنگ با توجه به سلیقه افراد و همچنین در نظرگرفتن شرایط و کاربری هر فضا می تواند در اجرای دکوراسیون داخلی، نقشی اساسی داشته و کار طراحی داخلی را پیچیده تر از ظاهر زیبای آن کند.
رنگ و انتخاب آن مهم ترین عامل در زیباسازی دکوراسیون داخلی است و اگر با دقت و نهایت سلیقه انتخاب نشود می تواند نتیجه عکس داده و زیبایی محیط را بگیرد. در این راستا این مقاله را نوشته ایم تا بتوانیم در جهت انتخاب بهترین رنگ ها در زیباسازی دکوراسیون داخلی، شما را آشنا سازیم، امیدواریم نهایت استفاده را از این موضوع ببرید.

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی
اولین قدم برای اجرای یک طراحی داخلی خوب، انتخاب رنگ دیوارهاست، از آنجاییکه دیوار نقشی مهم در جلوه زیبایی ها در هر خانه ای دارد، پس انتخاب رنگ آن نیز باید در نهایت دقت و سلیقه انجام شود. تنوع در دنیای رنگ ها شاید کار انتخاب بهترین رنگ را برای دکوراسیون داخلی سخت کند. در اینجاست که به شما پیشنهاد می دهیم از چرخه رنگ برای یافتن رنگ های مورد نظر و متناسب با سلیقه خود کمک بگیرید. از این رو در بخش بعدی شما را با چرخه رنگ بیشتر آشنا می کنیم.
انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی با چرخه رنگ
چرخه رنگ شامل ۱۲ رنگ می باشد که رنگ های اصلی آن شامل آبی، قرمز و زرد است. رنگ های میان این رنگ ها را به عنوان رنگ فرعی یا ثانویه می دانند.
رنگ های کناری رنگ های اصلی، هم خانواده آنها محسوب می شوند و بهترین گزینه برای ترکیب شدن با رنگ های اصلی هستند و این در حالی است که رنگ های مقابلشان مکمل آنها بوده و باز هم اگر با هم ترکیب شوند علاوه بر هماهنگی و هارمونی در ترکیب رنگ هاف جلوه خاصی را دکوراسیون داخلی شما می بخشد.

اصطلاحات متداول رنگی در طراحی دکوراسیون
رنگ هایی که با دیدن آنها احساسی سرما و سردی در شما ایجاد می شود و در واقع مقدار زیادی تن آبی در آنها ترکیب شده تن یخی یا رنگ های سرد می گویند. به طور مثال رنگ خاکستری که مقداری رنگ آبی در آن ترکیب شده باشد از دسته رنگ های سرد و یخی محسوب می شود.
رنگ هایی که در چرخه در مقابل یکدیگر قرار دارن را رنگ های مکمل می نامند، این رنگ ها را نمی توان در یک خانواده قرار داد بلکه کاملا با یکدیگر تضاد دارند اما اگر در کنار هم قرار بگیرند بسیار چشمگیر و زیبا می شوند. شاید بتوان رنگ های مکمل در چرخه رنگ را رنگ های متضاد نیز نامید، استفاده از این رنگ ها در طراحی داخلی، پس از مدتی کوتاه هنوز در خاطر بیننده می ماند و حتی اگر چشم هایش را ببندد می تواند جزئیاتش را یادآور شود.
در مقابل رنگ های آرام و سرد، به رنگ های تند و درخشنده که با دیدن آنها به وجد می آیید، رنگ های آکسان می گویند. اغلب رنگ های آکسان برای شاد کردن محیط و انرژی دادن به فضا از آنها استفاده می شوند. به طور مثال رنگ صورتی تند می تواند جلوه ای از رنگ های شاد و زنده آکسان باشد که بیشتر در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارد.
رنگ های زرد پررنگ و آبی پررنگ را نمی توان از یک خانواده دانست اما به آنها رنگ های هم پرده می گویند، چراکه هر دو رنگ به یک میزان از رنگ قرمز یا آبی را شامل می شوند.
از آنجاییکه رنگ دیوار اتاق خواب بیشترین رنگ استفاده شده را در سطح خود دارند به آن رنگ، رنگ زمینه می گویند.
رنگی را که در یک نگاه بیشترین جلوه را داشته باشد و توجه را به خود جلب کند، رنگ غالب می نامند.
رنگ هایی را که در آنها به میزان قابل توجهی رنگ قرمز ترکیب کرده اند، در طراحی داخلی رنگ های گرم نامند.
در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ هایی را که با یکدیگر مرتبط هستند، خانواده رنگی می گویند به طور مثال خانواده رنگ آبی که از یک طرف با سبزآبی شروع شده و از طرف دیگر با آبی بنفش خاتمه می یابد.

 

 

 

 

دکوراسیون داخل ویلا طراحی داخلی رستورانبازسازی ساختماندکوراسیون ویترین مغازهطراحی داخلی منزلدکوراسیون اداری مدرنشرکت طراحی داخلی , طراحی مطب دکتر , طراحی داخلی طلا فروشی

  نظرات