آشنایی با درب های HDF و کاربرد آن ها

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
  • دسته بندی : مقالات
  • نظرات : 0

آشنایی با درب های HDF و کاربرد آن ها

در دکوراسیون صنعت ساختمان، هر روزه شاهد پیشرفت ها و ورود تکنولوژی های جدیدی هستیم که یکی از این دستاوردها، تولید درب های چوبی بسیاری از جمله درب HDF می باشد که آشنایی با نوع ساخت و استفاده از آن می تواند به انتخاب این نوع درب ها برای ساختمان کمک کننده باشد.

http://arcmaian.ir/wp-content/uploads/2018/01/1-5.jpg

HDF در واقع مخفف شده کلمه High Density Fiberboard می باشد که دارای چگالی بالای ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. به طور کلی درب هایی که برای دکوراسیون قسمت های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، به دو نوع دسته بندی می شوند:

درب های تمام چوب: همانطور که از نام این درب ها مشخص است، کل ساختمان این درب ها از چوب ساخته می شود و در میان لایه های آن فضای خالی وجود ندارد. این درب ها از چوب درختان مختلف ساخته می شود.
درب های روکش دار: دراین نوع درب ها با توجه به اندازه های درب مورد نظر یک چهارچوب مستطیل شکل چوبی (کلاف) ساخته می شود و سپس با لایه های HDF یا ورق های دیگر، این چهارچوب را می پوشانند. واضح است که در بین لایه های بالا و پایین ورق فضای خالی بوجود می آید. این فضا ها را با هانی کامب پر می کنند. هانی کامب به شبکه های چوبی یا مقوایی گفته می شود که شبیه لانه زنبور است و استحکام درب را در مقابل ضربه های گوناگون افزایش می دهد.

درب HDF از این نوع درب ها می باشند و در ایران فقط کلاف آن ساخته می شود و رویه های HDF وارداتی از کشور های چین، ترکیه، رومانی و مالزی، روی آن ها نصب می گردد. از نظر سطح کیفی می توان گفت که ورق هایی که از کشور های ترکیه و رومانی وارد می شوند، سطح کیفی بالا تری از دو کشور دیگر دارند.

انواع درب HDF:

درب HDF مورد استفاده در دکوراسیون ساختمان که به طریق بالا ساخته می شوند خود دارای دو دسته هستند:

اولین دسته از درب ها به نام درب HDF به صورت ورق مسطح در بازار موجود می باشند که بیش تر دارای ضخامت ۳ میلی متر هستند ولی ممکن است بتوانید ورق های با ضخامت ۶ میلی متر هم پیدا کنید. از این ورق ها در مبلمان سازی، میز تلویزیون و… نیز استفاده می شود و برای ساخت آن ها از فیبر هایی استفاده می شود که با غلطک های داغ روی آن ها خط انداخته شده و طرح چوب را به آن می دهند.

دومین دسته این ورق ها، HDF هایی است که قالب گیری می شوند. این دسته نیز مانند قبلی است با این تفاوت که در این نوع، خمیر HDF را در قالب هایی ریخته و ممکن است روی آن شیار هایی ایجاد کنند. ضخامت این ورق ها نیز ۳ میلی متر است. البته دسته های دیگری نیز مثل درب های pvc و درب های HPL که به درب های ملامینه معروفند، نیز در بازار موجود هستند که از نوع همان HDF هستند ولی روکش هایی در سطح آن ها قرار می گیرد.

موارد استفاده از درب HDF در ساختمان

درب HDF که با دو ضخامت ۳ میلی متر و ۶ میلی متر در بازار موجود هستند، استفاده های جداگانه ای در ساختمان خواهند داشت. درب های با ضخامت سه میلی متر، برای داخل ساختمان مثل اتاق خواب ها، حمام، دستشویی و آشپزخانه به کار می روند ولی درب های ۶ میلی متر را می توان با رعایت نکاتی که در ساخت آن ها مطرح است، برای درب ورود و خروج ساختمان نیز استفاده کرد. روشن است که درب ورودی ساختمان به لحاظ مسائل امنیتی، باید از جنس مستحکم تری ساخته شود و مسائل ایمنی در آن رعایت گردد، از این رو درب HDF را جهت زیباسازی و استحکام دکوراسیون منزل تان به شما پیشنهاد می دهیم.

طراحی داخل ویلاطراحی رستوران سنتیبازسازی ساختمان قدیمیویترین جلوی مغازهدکوراسیون داخلیطراحی دکوراسیون داخلی اداریطراحی داخلیطراحی داخلی مطب دکتر دکوراسیون داخلی طلا فروشی

 

 

  نظرات